Kaip užtikrinti švarų orą namuose?

6/9/20212 min read

Ne paslaptis, kad apie 90% laiko šiuolaikinis žmogus praleidžia uždarose patalpose, daugiausiai - ofise ir namuose. Ilgą laiką praleidžiant patalpose ypač svarbu užtikrinti švarų patalpų orą. Nuo to priklauso jūsų miego kokybė, savijauta, darbingumas. Taigi, pirmiausia reikėtų nustatyti - kas yra pagrindinis oro taršos šaltinis jūsų namuose ir ofise.

Vienas iš pagrindinių oro teršėjų patalpose yra patys žmonės. Kvėpuojant išskiriamas CO2 (anglies dioksidą). Per didelis CO2 kiekis patalpose sukelia nuovargį, galvos skausmą, svaigimą, padidėjusį širdies ritmą. Ar kada nors susimąstėte, kodėl po ilgos darbo dienos ima skaudėti galvą? Dažnai tai nėra susiję su stresu ar iššūkiais darbe. Neretais atvejais galvos skausmas ir nuovargis yra sukeliamas būtent dėl per didelės CO2 koncentracijos patalpose. 

Jeigu patalpos nėra tinkamai vėdinamos CO2 lygis gali pakilti virš leistinos ribos. Leistiną ribą skirtingi vėdinimo standartai (pvz. EN13779)  apibrėžia tarp 1000-1200 ppm (dalelių milijone). Reikėtų paminėti, kad lauko ore CO2 lygis yra apie 400 ppm.  Kartais nevėdinamose patalpose, pvz. susitikimų kambariuose, mažose auditorijose CO2 koncentracija pakyla iki 3000 ppm ir daugiau. Po tokio susitikimo ar paskaitos - tikrai jausitės pavargę ir išeisite su skaudančia galva. O jeigu ir namuose miegosite neišvėdintose patalpose - atsibusite nė kiek nepailsėję. 

Kaip žinoti koks CO2 lygis yra patalpose?

Anglies dioksidas yra bekvapės, bespalvės, nedegios dujos. Jų užuosti, pamatyti, pajausti - neįmanoma. Vienintelis būdas tiksliai nustatyti CO2 koncentraciją patalpose - ją išmatuoti. CO2 koncentracijai išmatuoti reikalingas CO2 matuoklis. Toks matuoklis padės jums palaikyti šviežią orą namuose.

Pakilus CO2 koncentracijai ant matuoklio užsidega oranžinė lemputė - indikuojanti suprastėjusią oro kokybę. Kai CO2 koncentracija viršija leistiną ribą - 1200 ppm, užsidega raudona lemputė indikuojanti, kad reikia nedelsiant išvėdinti patalpas (padidinti rekuperatoriaus vėdinimo intensyvumą ar atidaryti langą). CO2 matuoklį galima pastatyti darbo kambaryje, miegamajame, svetainėje ar vaikų kambaryje. Dažnai galite nemaloniai nustebti, atsikėlę ryte, pažiūrėję į CO2 matuoklio rodmenis ir pamatę raudoną lemputę.